AraştırmaBilgisayarBilimTeknoloji

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Yabancı Yaşamı Tespit Edebilir Mi?

JWST outside chamber Chris Gunn 879x485 - NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Yabancı Yaşamı Tespit Edebilir Mi?

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu astronomik bir devrim vaat ediyor.

ABD uzay ajansı, erken evrende oluşan ilk galaksileri görmek için kelimenin tam anlamıyla “zaman içinde geriye bakacak” 

Bu iddialar yeterince cesur değilmiş gibi, bilim adamları artık dünyaca ünlü ve sevilen Hubble Uzay Teleskopunun nihai halefinin,  6.5 m altın aynası ve zarif hassas kameralar sayesinde başka bir olağanüstü yeteneğe sahip olduğunu söylediler.

JWST,  yabancı hayatın belirtilerini arayabilir – yakındaki yıldızların etrafında dönen gezegenlerin atmosferlerinin o yaşam tarafından değiştirilip değiştirilmediğini tespit edebilir.

gallery webb telescope 0 - NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Yabancı Yaşamı Tespit Edebilir Mi?

Buna rağmen,  proje ABD Hükümeti tarafından 2011 yılında daimi olarak iptal edildi. Astronomik maliyetinin çok üstündeydi.-başlangıçta planlanan 1 milyar dolar yerine tahmini 10 milyar dolar.-

 Ancak, astronomlar teleskop kullanarak “yaşam algılama” gözlemlerini öneren Washington Üniversitesi Ekibi de dahil etmek üzere.

hubbleispavi - NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Yabancı Yaşamı Tespit Edebilir Mi?

Uzak gezegenlerde hayatı nasıl tespit edilir?

Washington Üniversitesi astronomu Joshua Krissansen-Totton ve ekibi, teleskopun, yakınlardaki bir yıldızın etrafında dönen gezegenlerin atmosferlerinde “biyoimza” dedikleri bulguları tespit edip edemeyeceğini incelediler.

Krissansen-Totton, “Bu yaşam tespit gözlemlerini önümüzdeki birkaç yıl içinde yapabiliriz” diyor.

Bu arama’da , jwst  ışığa karşı o kadar hassas olabilir ki, “atmosferik kimyasal dengesizlik” olarak adlandırılabilir”

Akılda kalıcı bir terim olmayabilir, ama ünlü bilim adamları James Lovelock ve Carl Sagan tarafından desteklenen uzun bir mirasa sahip bir fikir.

Mantığı ; eğer Dünya’daki tüm hayatlar yarın ortadan kaybolursa, atmosferimizi oluşturan birçok gazın doğal kimyasal reaksiyonlara maruz kalması ve atmosferin yavaş yavaş farklı bir kimyasal karışıma dönüşmesidir.

Gezegenimizdeki atık gazlar, yaşamakta olan organizmalar tarafından sürekli olarak bu durumdan uzaklaştırılmaktadır.

Bu nedenle, oksijen belirtilerinin (veya kimyasal kuzeni ozonunun) aranmasının uzun bir süredir hayat bulmanın iyi bir yolu olduğu düşünülmüştür. Fakat bu, dünya dışı yaşamın kendi başımıza aynı biyolojik kurallarla yürüdüğü varsayımına dayanmaz.

james webb space telescope mirrors - NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Yabancı Yaşamı Tespit Edebilir Mi?

Bu nedenle, atmosferdeki kimyasal dengesizliği değerlendirmek , diğer gazları aramak ve ne kadar uzak olduğunu anlamak herhangi bir türden yabancı yaşamı bulmak için anahtar olabilir.

Başka bir yıldızın etrafında dönen bir gezegen atmosferinin kimyasal yapısı,  yörüngesi boyunca gezegen ve yıldız arasında geçerken yıldız ışığında minik göz kırpması dikkatle izlenerek ölçülebilir. Gezegenin atmosferindeki gazlar, ışık azalmasının, ışığın dalga boyuna veya rengine göre değişmesine neden olur ve her bir kimyasalın ne kadarının mevcut olduğu hakkında bilgi verir.

pia22093 16 - NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu Yabancı Yaşamı Tespit Edebilir Mi?

Bakılacak en iyi yer neresi?

Bay Krissansen-Totton, JWST’nin Güneş’ten yaklaşık 39,6 ışıkyılı uzaklıkta, TRAPPIST-1 adlı küçük bir Jüpiter büyüklüğündeki yıldızın etrafında dönen gezegenlere bakması halinde elde edilecek verileri simüle etti. Bu yıldız, birçoğu sıvı suya sahip olan yedi adet dünya ölçeğindeki gezegene ev sahipliği yaptığı keşfedildi ve bu nedenle yaşamı ağırlamak için iyi bir sebep olabilir.

Washington araştırmacısı, James Webb’in dördüncü gezegen olan TRAPPIST-1e atmosferindeki metan ve karbondioksit miktarlarını, bu gazlardan etkilenen dalga boylarındaki ışığın kırpmalarından ölçebileceğini tahmin ediyor.