AraştırmaBilimDoğaHava Durumu

Bilim Adamları Sahara Çölünde Yağmur Yağdırmak İçin İnanılmaz Bir Plan Duyurdu

Dünyadaki en büyük  çöl: 10 ülke büyüklüğünde  ve her geçen gün büyüyen kumul,  yüksek sıcaklık ve ölümcül bir kuruluğu olan Sahra.
 
 436373 - Bilim Adamları Sahara Çölünde Yağmur Yağdırmak İçin İnanılmaz Bir Plan Duyurdu
 
Güneşli koşullar, sayısız enerji projeleri halihazırda Sahra’nın muazzam güneş enerjisi potansiyeline sahip olmayı hedefliyor.
Ancak yeni araştırmalar, bu çabaların şaşırtıcı bir etkisini göstermektedir: Güneş ve rüzgar çiftlikleri aslında yağmur ve yeşillikleri çöle geri getirebilir.
 
Maryland Üniversitesi’nden atmosfer bilimci Eugenia Kalnay, “Güneş ve rüzgar çiftlikleri büyük çaplı kurulumunun bu bölgelerde daha fazla yağış getirebileceğini ve bitki örtüsünün büyümesini destekleyebileceğini  keşfettik” diyor.
 
“Yağmur artışı, güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin daha korunaklı ve daha karanlık arazi yüzeyleri oluşturması nedeniyle ortaya çıkan karmaşık arazi-atmosfer etkileşimlerinin bir sonucudur.”
 
Bilim adamları, rüzgar ve güneş çiftliklerinin, Kuruldukları bölgelerdeki ısı ve nem gibi lokalize etkiler ürettiğini zaten biliyorlardı, ancak Sahara çölünde büyük bir yenilenebilir enerji kompleksi inşa edildiğinde, bu etkilerin nasıl oynayacağını kimse bilmiyordu.
 
Sahara desert - Bilim Adamları Sahara Çölünde Yağmur Yağdırmak İçin İnanılmaz Bir Plan Duyurdu
Ayrıca, çölün güneyine daha hafif, geçiş Sahel bölgesi ile birlikte, Sahara, büyük enerji taleplerine sahip olan Avrupa ve Orta Doğu’ya yakın bir konumdadır – ve tabii ki, enerji ihtiyaçları gelecekte büyümesi beklenen Sahra altı Afrika’ya.
 
Ama eğer Sahara ve Sahel’de rüzgar türbinleri ve güneş panelleri dağıtırsak, bu sadece yenilenebilir enerji için bir fayda olmaz.
 
 Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nde bulunan çalışmanın  yazarı Yan Li  “Model sonuçlarımız, Sahra’daki büyük ölçekli güneş ve rüzgar çiftliklerinin Sahra’daki yağışın iki katından daha fazla olacağını ve yağış artışının büyüklüğünün yılda ~200 ila ~500 mm arasında olduğu Sahel’de en önemli artış olduğunu gösteriyor” diyor 
 
“Sonuç olarak, bitki örtüsü fraksiyonu yüzde 20 kadar artar.”
 
largewindand - Bilim Adamları Sahara Çölünde Yağmur Yağdırmak İçin İnanılmaz Bir Plan Duyurdu
 
 
Bu etkiler birkaç nedenden dolayı ortaya çıkar. İlk olarak, rüzgar türbinleri, atmosferdeki ısının dikey olarak karıştırılmasını arttırır, yüzeye daha yüksek, daha sıcak hava bastırır ve arazi yüzey sürtünmesini arttırır ve sonuçta yağış olasılığının artmasına neden olur.
 
Bu yağış artışı, bitki örtüsünde bir artışa yol açarak olumlu bir geri bildirim döngüsü yaratıyor” diyor Li
 
Aynı zamanda, güneş ışınlarını emen güneş panelleri, yüzey aklık derecesi olarak adlandırılan şeyi azaltır-yüzeydeki ışık yansıması miktarı – bu da yağışın artmasına neden olur.
 
Bu tür varsayımsal altyapıyı inşa etmek kolay olmaz elbette. Sahra’nın yaklaşık yüzde 20’sini kapsayan dev türbinler tarafından çevrelenmiş bir güneş çiftliğinden bahsediyoruz.  Kabaca Çin veya Amerika Birleşik Devletleri boyutunda…
 
NEXT Solar farm - Bilim Adamları Sahara Çölünde Yağmur Yağdırmak İçin İnanılmaz Bir Plan Duyurdu
 
Ancak böyle destansı  bir başarıyı yakalayabilirsek , Sahara çölünün kademeli bir şekilde yeşillendirilmesi olmazdı-ayrıca, kompleks her yıl yaklaşık 82 terawatt elektrik gücü sunuyor böylece  fosil yakıtlara bağımlılığımızı tamamen bitireceğiz.
 
Li, “2017’de küresel enerji talebi sadece 18 terawatt’dı, bu yüzden bu, şu anda dünya çapında ihtiyaç duyulan enerjiden çok daha fazla enerji” dedi
 
Fosil yakıtların gezegene ne yaptığını bildiğimiz göz önüne alındığında, Araştırma, alternatif enerji teknolojilerinin, henüz farkında olmadığımız şaşırtıcı çevresel avantajları nasıl ortaya çıkarabileceğine dair küçük bir bakış sunuyor.
 
Fosil yakıtlardan kaynaklanan antropojenik sera gazı emisyonlarını ve sonuçta ortaya çıkan ısınmayı önlemenin yanı sıra Ekip, kâğıtta yazdığı gibi, bu etkilerin özellikle olumlu olduğu Sahara’da geniş çapta konuşlandırıldığında, diğer beklenmeyen faydalı iklim etkilerine sahip olabilir.
 
Böyle bir tesis tarafından sağlanan güç fazlası ile araştırmacılar, deniz suyunun tuzdan arındırılması ve tatlısu kıtlığı çeken bölgelere taşınması gibi diğer zor, büyük ölçekli çevresel projelerin gerçekleştirilmesine yardımcı olabileceğini söylüyorlar.
 
Tabii ki, bu sadece şu an için bir simülasyona ve gerçekte gerçekleştirilmesi zor olan varsayımsal bir vizyona dayanıyor. Ama bu, gezegeni geri almak için doğru fikir.- Uyandıktan sonra düşünmeye değer bir rüya.
 
Sahara, on yıllardır genişliyor ve güneş ve rüzgar çiftlikleri, bu kurak bölgenin genişlemesini durdurmaya yardımcı olabilir